Człowiek – system naczyń połączonych

Jesteśmy cudem! Zachwycające jest jak funkcjonuje organizm człowieka. Myśleliście kiedyś o tym? Ten cały mechanizm wewnątrz, zależności, układy i do tego mózg, energia i wszystkie inne nienamacalne rzeczy związane z istnieniem organizmu.

W poszukiwaniu źródła

Jako fizjoterapeuta pracuje głównie z ciałem, przynajmniej tak się ludziom wydaje. Prowadzę terapie bólu, usprawniam ruchomość ciała, leczę kontuzje. Ludzie trafiają do mnie, bo bolą ich plecy, szyja, noga czy ręka, czasem trafiają dopiero wtedy, gdy nic innego już nie działa. Nie pomogła medycyna, nie pomogły leki, naświetlania itp. To jest prawdziwe wyzwanie mojej pracy – znaleźć przyczynę bólu. To jest rola fizjoterapeuty, jedna z ról, najciekawsza ale chyba najtrudniejsza.

Po nitce do kłębka

Sprawa jest prostsza, gdyż przyczyną dolegliwości jest kontuzja, wiemy co się stało i trzeba znaleźć metodę by przywrócić dawną sprawność. Poziom trudności wzrasta, gdy właściwie nic się nie stało, a ból pojawił się nagle i nie pozwala normalnie funkcjonować. Kluczowe dla fizjoterapeuty staje się wówczas ustalenie jaki tryb życia prowadzi dana osoba, czy jest aktywna fizycznie i jak bardzo, czy uprawia konkretne sporty i jakie, ile czasu spędza w pozycji siedzącej i jak ta pozycja wygląda, przebyte operacje, a może wykonuje regularnie te same czynności utrwalając błędne wzorce.

Co masz w głowie?

To etap pracy fizjoterapeuty z pacjentem, który wymaga zaufania i wielowymiarowego spojrzenia na człowieka. Zdarza się coraz częściej, że jednak i po takim wywiadzie z pacjentem nie udaje się znaleźć przyczyny dolegliwości bólowych. Wówczas uwagę kieruję na psychikę i stan emocjonalny osoby, która do mnie trafiła. Niewiarygodne jak stres wpływa na ciało, doprowadza nie tylko do powstania dolegliwości bólowych w naszym ciele, potrafi zmienić postawę naszego ciała i sposób myślenia o sobie i otaczającym świecie. A to wszystko również wpływa na problemy, z którymi trafiamy do fizjoterapeuty. Rwa kulszowa to często odpowiedź organizmu, który potrzebuje zatrzymania, bo jest przemęczony i zestresowany. Migreny i bóle głowy to często wynik tzw. „chowania głowy w ramiona”, długotrwałego utrzymywania ramion uniesionych i spiętych z powodu stresu.

Świadomie każdego dnia

Efekty fizjoterapii zależą od współpracy pacjenta z fizjoterapeutą. Ciało odblokowuje się gdy osoba zaufa, zrozumie i otworzy się na zmianę wzorców zachowań. Regularna aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie się, sen. Są podstawowe czynniki naszego zdrowia. Pracując jako fizjoterapeuta mam ogromną satysfakcję, gdyż czuję, że udało mi się pomóc i dzięki mojej pracy pacjent może żyć i funkcjonować bardziej świadomie troszcząc się o swoje ciało ale i psychikę.

fizjoterapeuta w pracy