Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – co warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest niezwykle ważna dla ustalenia przebiegu dalszej terapii. Zabierz ze sobą dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia, zdjęcia RTG, rezonans magnetyczny, USG lub inne badania. 

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – przebieg spotkania:

Wywiad 

Jego celem jest ustalenie aktualnych dolegliwości bólowych, okoliczności ich powstania, sytuacji nasilających bądź łagodzących ból. Do określenia stanu zdrowia pacjenta niezbędna jest również informacja dotycząca wcześniejszych problemów układu ruchu jak i innych narządów i układów.  

Badanie wstępne

Badanie wstępne obejmuje ogólną ocenę postawy ciała przez fizjoterapeutę, ruchomości kręgosłupa i stawów obwodowych. Kolejnym elementem są testy ortopedyczne i neurologiczne. W szczególnych przypadkach mogą okazać się potrzebne dodatkowe badania jak RTG czy USG. Ostatnim etapem jest badanie palpacyjne czyli badanie manualne.  W ten sposób może być dokonywana, w zależności od indywidualnych potrzeb, ocena ruchomość kręgosłupa i stawów obwodowych, temperatury oraz napięcie mięśni, powięzi oraz czaszki.

Diagnoza 

Wywiad i badanie są niezbędne by ustalić prawdopodobną przyczynę pojawienia się dolegliwości oraz mechanizm zaburzeń. Dodatkowo zadaniem wcześniejszych działań jest wykluczenie przez fizjoterapeutę patologii, które mogą stanowić przeciwwskazanie do prowadzenia terapii. Diagnoza ma na celu określenie miejsca wystąpienia problemu w połączeniu ze zgłaszanymi dolegliwościami. 

Terapia 

W zależności od określonych wcześniej w diagnozie dolegliwości planowana jest terapia zarówno pod kątem doboru technik pracy z pacjentem jak i częstotliwości i długości trwania. Poza terapią prowadzoną w gabinecie przygotowuję indywidualne wskazówki dla Pacjentów, jak wesprzeć terapię codziennymi aktywnościami. 

W celu umówienia wizyty zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową pod adresem wszystkie dane znajdziecie w zakładce kontakt.

pierwsza wizyta u fizjoterapeuty